Njoftim-Kriteret e përfitimit të bursës për nxënësit e Arsimit Parauniversitar në institucionet Arsimore Publike për vitin shkollor 2021-2022

12.10.2021

Në mbështetje të VKM-së nr 666 datë 10.10.2019” Për kuotat financiare të ushqimit në mensa e konvikte, përcaktimin e kritereve për përfitimin e bursave dhe pagesave për nxenësit e arsimit parauniversitar në instirucionet arsimore publike, i ndryshuar për vitin shkollor 2021-2022”, Bashkia Shkodër njofton të gjithë nxënësit, të cilët ndjekin arsimin parauniversitar me kohë të plotë dhe arsimin e mesëm profesional në institucionet arsimore publike do përfitojnë bursë në përputhje me kuotat dhe kriteret e vendosura nga qeveria.
Dokumentacioni i nevojshëm për përfitim burse për vitin shkollor 2021-2022:

Nxënësit, të cilët ndjekin arsimin parauniversitar me kohë të plotë dhe arsimin e mesëm profesional në institucionet publike përfitojnë bursë brenda kuotave dhe kritereve si më poshtë vijon:

2.1 Sipas kriterit ekonomik
(a) nxënësit e arsimit parauniversitar, të cilët ndjekin proçesin mësimor në largësinë mbi 5 km nga vendbanimi i përhershëm i tyre, që plotësojnë kriterin ekonomik, sipas pasqyrës nr. 1, që i bashkëlidhet këtij vendimi, dhe që akomodohen në konvikte publike;

Dokumente që do të paraqesin:
•Kërkesë nga nxënësi apo kryefamiljari drejtuar shkollës së mesme për përfitim burse.
•Vertetim nga Drejtoria e Konviktit ku është i akomoduar,
•Çertefikatë familjare e nxënësit,
•Vertetim për vlerën e ndihmës ekonomike kur familja e përfiton ose jo. Numri i dosjes, masa e plotë ose e pjesshme dhe shuma (Sektori i Ndihmës Ekonomike të firmosur nga P/Nd/ekonomike dhe Kryetari i njësisë).
•Vërtetim nga Sigurimet Shoqërore ku të jetë e përcaktuar nëse prindërit dhe anëtarët e tjerë të familjes mbi moshën 18 vjeç marrin ose jo pension dhe shtesa të tjera (Zyra e Sigurimeve Shoqërore).
•Vertetim pensioni për prinderit që kanë statusin e invalidi,
•Vertetim nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve për të gjithë anëtarët e familjes mbi moshën 18 vjeç, ushtrojnë ose jo aktivitet privat.
•Vertetim nga shkollat në rastet kur në familje ka nxënës në shkollë të mesme apo student që verteton se trajtohen ose jo me bursë.
•Vertetim banimi nga njësia e vetqeverisjes vendore ku banon nxënësi.
•Vertetim nga Zyra e Punës për të gjithë pjestarët e familjes në moshën e punës që janë kërkues pune dhe nuk trajtohen me asistencë sociale.
•Vërtetim nga Kadastra që disponon ose jo tokë bujqesore për të dy prindërit. Në rastin qe disponon të jete e percaktuar ne m2 dhe ne te ardhura totale që përfitojnë prej saj.
•Vërtetim nga Kadastra që disponon ose jo pronë për të dy prindërit (shtëpi, dyqan, lokal etj).

(b) nxënësit e arsimit parauniversitar, të cilët banojnë në zonat rurale që nuk kanë shkollë 9- vjeçare brënda rrëzes prej 5 km, të cilët plotësojnë kriterin ekonomik, sipas pasqyrës nr. 1, dhe që akomodohen në konvikte publike.
Dokumente që do të paraqesin janë njësoj si në pikën (a)

(c) të gjithë nxënësit që i përkasin kategorisë nxënës të familjeve në nevojë me ndikim në uljen e nivelit të braktisjes shkollore që janë të regjistruar në arsimin bazë, por në pamundësi financiare nuk e ndjekin arsimin, përfitojnë bursë pas konfirmimit nga Zyra Vendore e Arsimit Parauniversitar, të listës emërore të kësaj kategorie.

2.2 Sipas rezultateve të arritura
Të gjithë nxënësit që i përkasin kategorisë nxënës dhe përfitojnë bursë sipas rezultateve të arritura, nxënësit e arsimit professional që kanë mbaruar vitin shkollor paraardhës me notën mesatare 9 (nentë)-10 (dhjetë)
Dokumente që do të paraqesin:
•Vertetim nga shkolla, për regjistrimin përfundimtar në degën përkatëse në vitin shkollor 2021-2022 si dhe nota mesatare e viti paraardhës
•Çertefikatë familjare e nxënësit.

2.3 Nxënësit jashtë kriterit ekonomik
Të gjithë nxënësit që i përkasin kategorive sipas pikës 2.3 të VKM nr 666 datë 10.10.2019” si vijon:

(a)nxënësit, të cilët kanë përfituar statusin e jetimit;
•Vërtetim banimi nga njësia e vetqeverisjes vendore ku banon nxënësi.
•Vërtetim nga sekretaria e shkollës ku është regjistruar dhe vazhdon studimet nxënësi, në cilën dëgë dhë në cilin vit shkollor është.
•Çertifikatë familjare e nxënësit.
•Çertifikatën e vdekjes së të  dy prindërve

(b) nxënësit, të cilët kanë humbur kujdestarinë prindërore me vendim gjykate të formës së prerë;
•Vërtetim banimi nga njësia e vetqeverisjes vendore ku banon nxënësi.
•Vërtetim nga sekretaria e shkollës ku është regjistruar dhe vazhdon studimet nxënësi, në cilën degë dhe në cilin vit shkollor eshtë.
•Nxënësi që ka humbur kujdestarinë prindërore të dorëzoj vendimin e gjykatës së formës së prerë të humbjës së kujdestarisë nga të dy prindërit, nga (Gjykata e Rrethit).