FTESË E HAPUR - Karnavale 2018

09.01.2018

Bashkia Shkodër shpall ftesë të hapur për organizimin e aktivitetit artistiko-kulturor “Karnavale”.

Përshkrimi i projektit:

Karnavalet e Shkodrës e kanë fillimin e tyre në vitin 1861. Ndër vite organizimi i tyre është kthyer në festë në qytetin tonë.

Bashkia Shkodër e mbështet çdo vit këtë projekt, si një vlerë e padiskutueshme e trashëgimisëtonë shpirtërore. Ne cdo vit festimi i Karnavaleve eshte kthyer në tipologjinë e tyre tradicionale, ku përmes humorit tipik shkodran, sarkazmën e përdorur për të thumbuar realitetin, si dhe butaforitë e ndryshme, bënë që “Karnavale”, përveç argëtimit të përcjellin edhe mesazhe të qarta sociale, politike dhe artistiko-kulturore.

Synimi ynë edhe këtë vit, është të ruajmë traditën e organizimit të Karnavaleve, sipas tipologjisë të vendit tonë.

“Karnavale 2018” do të zhvillohen në datat 8-9-10-11 shkurt 2018, duke patur si synim kryesor, përfshijen e sa më shumë pjesëmarrësve të grupeve artistike dhe nga ana e publikut.

Qëllimi i projektit:

• Ruajtja e traditës së Karnavaleve tipike shkodrane;
  • Nxitja e turizmit kulturor, përmes promovimit të Karnavaleve;
  • Pasurimi i jetës artistiko-kulturore.

Aplikimi:

Të drejtën për të aplikuar e kanë:

1. Çdo person fizik/juridik i regjistruar dhe që ushtron veprimtari artistiko-kulturore;
  2. Aplikimi për organizimin e këtij projekti duhet të paraqitet në formën sipas formularit tip, bashkëngjitur kësaj ftese.

Nuk mund të aplikojnë:

Personat juridikë publikë që përfaqësojnë institucionet dhe ndërmarrjet shtetërore, qëndrore ose vendore, që vetfinancohen ose financohen nga buxheti i shtetit ose nga ente të tjera publike të miratuara me ligj.

Koha e zhvillimit dhe shpalljes së fituesit :

Shpallja e Ftesës së Hapur bëhet më datë 09/01/2018 në faqen zyrtare të Bashkisë Shkoder www.bashkiashkoder.gov.al.

Data e fundit e aplikimeve 13/01/2017

Shënim: Meqenëse data 13 janar eshtë e shtunë, dorëzimi i aplikimeve do të mbyllet me datë 15 janar ora 12:00

Këshilli Artistiko-Kulturor i Bashkisë Shkodër do të mblidhet me datën 15/01/2018

Shpallja e fituesit do të bëhet me date 22/01/2018.

Fituesi do të njoftohet publikisht nga Bashkia Shkodër.

Dorëzimi i dokumentacionit:

Aplikuesit duhet të dorëzojnë projektin dhe dokumentat e tjera të kërkuara tek Zyra me një Ndalesë (Z1N), pranë Bashkisë Shkodër, sipas kritereve të përcaktuara në formularin tip bashkëngjitur kësaj ftese, i cili duhet të plotësohet në mënyrë elektronike.

Fondi limit është 560.000 lekë.

Kriteret e kërkuara:

1. Operatori që merr përsipër realizimin e Karnavaleve, duhet të ketë eksperiencë të njohur në zhvillimin e aktiviteteve artistiko-kulturore.
  2. Operatori duhet të ketë në CV-në e tij arritje dhe suksese të vërtetueshme në evente të tilla;
  3. Vlerësohet cilësia artistike e projektit.
  4. Në projekt duhet të parashikohet organizimi i paradave tradicionale karnavaleske, ku mund të përfshihen institucionet arsimore të të gjitha niveleve, organizatat, grupe artistike, qytetarë të thjeshtë etj;
  5. Në projekt duhet të parashikohen elementë tradicionalë të tipologjisë së karnavaleve shkodrane, siç mund të jenë, karvani shëtitës karnavalesk, bejtat tipike shkodrane, veshjet tipike, dordoleci etj.